Quote:
Originally Posted by Perna
Mills are so expensive, another reason I gave up at that time (mid-90s): Country Living Grain Mill I couldn't see spending $500 on a single loaf of bread? 
|
Thats why in the olden times they had just the one common mill for use by the whole village. That is like the only historical fact i know and i am pretty proud of it