Quote:
Originally Posted by Sometimes psychotic
I used to have a very limited diet in grad school, I’d make a big pot of veg soup for the week with v8 as the broth. Then sandwiches and Doritos for lunch. I have no idea if I even had more than a glass of milk for breakfast, I believe I had cereal. Often it’s the diversity of food that adds to the cost. I usually got one bag of salad for the week as well. As a special treat I’d get jr mints from the vending in the afternoon.
Now my goodness..no way I could eat like that because instead of eating to live it’s more like live to eat.
|
It’s hard and more expensive being gluten free too! There goes all the cheap instant food. Try to eat healthy with fresh fruit and veg.
Once you get used to eating a certain way it’s hard to go back. We’re trying to be creative though.