View Single Post
 
Old Nov 05, 2020, 04:04 PM
Anonymous41462
Guest
 
Posts: n/a
I made my homemade mac-n-cheese yesterday with my bargain groceries. Boy, it was a lot of work! I used my big kettle pot to mix it and it is really heavy to wash. I made seven large servings for $1.20 each! I put veggies in so it's a complete meal. I was paying about $6 for convenience foods from online groceries for the equivalent meal so it's one-fifth the price! And about half the sodium. About the same calories tho.

I doubt i can cook on a regular basis. It's just too much work. But it was a nice little adventure!

Hugs to all who suffer!

Hugs from:
*Beth*, Anonymous45023, Daonnachd, Fuzzybear, Mountaindewed, Nammu, Sunflower123
Thanks for this!
*Beth*, Polibeth